S akými ľuďmi sa stretávaš, taký časom budeš

Autor: Tomáš Kostovčík | 30.10.2011 o 17:13 | (upravené 31.10.2011 o 19:10) Karma článku: 11,06 | Prečítané:  2348x

Určite ste už videli pár prírodopisných seriálov. Zvieratá vo svorke sa správajú rovnako. Len málokedy nájdete vo svorke zviera, ktoré sa odlišuje od svojich druhov. To isté platí aj u ľudí. Správate sa tak, ako väčšina ľudí okolo vás.

 

Možno ste už počuli o rôznych štúdiách ktoré poukazujú na to, ako sa ľudia správajú v spoločnosti a ako samostatne. Napríklad o tom, ako sa v dave jeden človek potkol, ale nikto mu nepomohol postaviť sa na nohy. Všetci ho obchádzali, nikto mu nepomohol. Naopak, keď tento človek spadol a za , ním šiel len jeden človek, ten mu ochotne pomohol vstať. Bolo urobených mnoho štúdií, prečo sa ľudia správajú v spoločnosti inak, ako keď sú sami.

 

Prečo tomu tak je, nie je až také dôležité. Dôležitejšie je, že si z toho môžeme odvodiť niečo dobré. Pozrite sa, akých máte okolo seba ľudí a zistíte akí časom budete.

 

Ak sa často stretávate s neúspešnými ľuďmi, ľuďmi, ktorí vždy na niečo nadávajú, ktorí nemajú svoje ciele, priority a žijú iba z dňa na deň, je veľká pravdepodobnosť, že časom budete ako oni. Nie je to žiadna prevratná myšlienka, vieme to všetci, no už málokto sa snaží dať si túto oblasť do poriadku.

 

Ľudia okolo nás majú na nás veľmi veľký vplyv, častokrát si to ani neuvedomíme. Pozoroval som to aj na sebe. Keď som po určite dobe zistil, že na väčšinu veci nadávam, spomenul som si, že také obdobie mám už za sebou, že už aj v problémoch vidím rast. Uvedomil som si, že to bolo ľuďmi s ktorými som sa stretával na pive. Rozprávali sme stále o tom istom, spomínali sme, ako sme sa kedysi opíjali a aké hlúposti sme robili a potom sa to zvrhlo na nadávanie, aký je teraz svet, akých máme šéfov, akí sú ľudia. Vždy sa našiel dôvod, čo ohovoriť. Nikdy sme však nerozprávali o tom, ako to zmeniť. Keby som s tými ľuďmi sedel dodnes, dodnes by som na to neprišiel, ako to zmeniť.

 

Všimnite si, že podobne to funguje aj v práci. Ak ste vo väčšej skupine a sem tam počujete, ako niekto povie, to neriešim, to nie je moja starosť. Po čase sa budete správať aj vy takto. Nikomu nepomôžete, pretože "to nie je vaša starosť". Ak však napríklad z tejto skupiny vyberiete jednotlivcov a rozprávate sa s ním iba medzi 4-mi očami, nikde v inom prostredí, už je to úplne iná debata. Ten človek je zrazu iný. Už nie je taký ako väčšina ľudí okolo vás.

 

Každopádne to nič nemení na tom, že ak sa spoločnosť okolo vás správa neúspešne aj vy sa časom budete takto správať a jednať. Keď sa budete stretávať s ľuďmi, ktorí vám rozprávajú o svojich cieľoch o tom, ako je možné úspech dosiahnuť, o veľkých veciach s veľkou pravdepodobnosťou aj vy časom takýto budete. Dostanete takéto zmýšľanie do podvedomia a pri rozhodovaní, sa nimi budete podvedome riadiť. Jednoducho si zvyknete na svoje okolie. Viktor Frankl, človek ktorý prežil koncentračný tábor rozpráva o bolestiach a živote, ktorý tam prežil. Jeho prvé vety boli - človek si zvykne na všetko.

 

Preto sa pozrite okolo seba, akých máte pri sebe ľudí a zistíte, aká bude vaša budúcnosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?