Sú ľudia hlúpi?

Autor: Tomáš Kostovčík | 13.11.2011 o 16:39 | (upravené 13.11.2011 o 16:47) Karma článku: 7,12 | Prečítané:  2076x

Sem tam počúvam, ako sa ľudia s údivom pozerajú na iných a vravia - ten človek je hlúpy. Ako obchodník, konzultant softvérových programov sa často stretávam s rôznymi ľuďmi. Niektorí ľudia niečo pochopia skôr, niektorí neskôr, niektorí samozrejme vôbec. Môžem však o nich povedať, že sú hlúpi? Nie, určite nie. Tak prečo niekto môže dosiahnuť úspech a iný nie? Dôvod je ten, že ľudia - nepremýšľajú!

 

Mal som pred častom tú možnosť, stretnúť sa s pánom Jánom Zbojkom. Je to autor skvelej knihy - Tajomstvo úspechu. Obaja sme sa zhodli, že najväčšia chyba, akú ľudia robia v živote je tá, že nepremýšľajú. Nepremýšľajú ako veci fungujú a tak nikdy nedosiahnu úspech. Spoliehajú sa iba na šťastnú náhodu, že veci dopadnú tak ako chcú oni.

 

Keď mi v začiatkoch mojej práce zavolal zákazník a potreboval nejakú informáciu, udivovalo ma, keď sa opýtal na nejakú hlúposť v programe , ktorú mal rovno pred nosom. To nastavenie mal priamo pred nosom, ale ten človek nemal vôbec potrebu čítať, čo má na obrazovke a radšej zavolal. Samozrejme, na to máme v KROS-e telefonickú podporu. Ide však o to, že zákazník sa vôbec neunúval prečítať si, resp. premyslieť si, ako to funguje.

 

Trošku iný príklad - vzťahy.

Koľko krát ste si už prečítali citát tipu: "Dobrák sa ocitá v myslení ženy vždy až na poslednom mieste." Napadlo vás niekedy prečo to tak je? Prečo zlí chlapci ženy trápia ale tí dobrí ich nudia?

V myslení ženy sa dobrák neocitá na poslednom mieste preto, že je dobrák, ale preto, že jej nezmenil pocity - emócie. Často počujem vetu: "je ku mne zlý, ale ja ho ľúbim". Je to pretože ten človek vyvoláva u ženy pocity, ktoré nik iný v nej nevyvoláva. Dobrák sa väčšinou správa slušne. Tak, ak ako ho naučili a tým pádom žena vie, ako sa bude správať - preto pre ňu nie ja zaujímavý. Ženy vravia, že zabudneme na mená, no nikdy nezabudneme, ako sme sa pri ňom cítili. Zlý muž sa nepodriaďuje žene, ale naopak, žena je "fascinovaná" tým, že je jediný, ktorý sa k nej takto správa a tým je príťažlivý. Pretože ženy tým pádom môžu prežiť "dobrodružstvo", nevedia, čo muž urobí, hýbe jej emóciami raz hore, raz dole a tým je to pre ženu zaujímavé - nie je to stereotyp, je to tajomný život a to ľudí odjakživa priťahovalo. Tajomstvo.

Bol to však vždy dobrý človek, ktorý zabil 6 hlavých drakov a vyslobodil spiacu princeznú. Preto aj dobrák môže mať v srdci ženy miesto a väčšie ako si vieme predstaviť. Musí však vedieť ako na to, no bez premýšľania, na to nikdy nepríde.

 

Čo si však povie väčšina žien? Muži sú rovnakí a ide im iba o jedno. A trápia sa ďalej. Nezamýšľajú sa už nad tým, prečo sú tým mužom priťahované a ako funguje príťažlivosť.

Čo si povie väčšina slušných mužov? Ja na ňu nemám, ona bude randiť s inými, ako som ja.

 

Výsledok je zväčša taký, akému uveríš ty.

 

To je len jeden z mnohých príkladov. Málokto sa zamyslí nad tým, prečo sa veci takto dejú. Kým nepochopíme ako fungujú, nikdy nedosiahneme úspech. Preto je najdôležitejšie premýšľať a spájať si poznatky s tým, čo vidím okolo seba. Peter Krištofovič raz povedal jednu zaujímavú vetu: "Priemerné myslenie vytvára priemerné konanie a priemerné konanie vytvára priemerný život."

 

Úspešní ľudia myslia inak ako neúspešní a preto dosahujú iné výsledky.

 

Ps: jedna myšlienka na záver.

 

Aby ste boli expertom v nejakej oblasti, potrebujete na to aspoň 5 rokov.

Čo si však povie väčšina ľudí? 5 rokov? To nie, to je veľa, nevydržím sa vzdelávať ešte ďalších 5 rokov.

Myslia tí ľudia na to, že tých 5 rokov prejde tak či tak?

 

Čas nikdy nezastavíme, ale možnosti, ktoré môžeme stratiť iba tým, že nebudeme premýšľať ako veci fungujú - áno.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?