Chcete poznať svoju budúcnosť? Pozrite sa na svojich rodičov

Autor: Tomáš Kostovčík | 20.11.2011 o 16:47 | (upravené 20.11.2011 o 16:59) Karma článku: 7,71 | Prečítané:  2283x

Vraví sa, že najviac sa o živote naučíme na začiatku, v prvých rokoch nášho života. Spoznávame svet, ľudí okolo nás, dobré, ale aj tie zlé veci. Zisťujeme čo je láska, čo nenávisť, čo je dobro, čo zlo a ako všetko funguje. Čo však, ak naši "ranní" učitelia nevedeli ako správne funguje svet, alebo sme ich my iba zle pochopili? Ovplyvní to náš život?

 

Ak ste už niekedy videli človeka, o ktorom by ste povedali, že je líder, určite mal jednu vlastnosť pri riadení ľudí. Je to vlastnosť - vedenie vzorom. Vedenie vzorom je jedna z najdôležitejších vlastností úspešných ľudí. Je mnoho manažérov, ktorí chcú svojich ľudí motivovať, riadiť, ale chýba im táto vlastnosť. Ak tento človek niečo hovorí a pritom koná niečo iné, po čase si to ľudia všimnú - Cisár je nahý. Takýto človek nikdy nebude úspešný. Môže dosiahnuť krátkodobý úspech, ale nikdy takého človeka nebudú ľudia nasledovať. Pretože vedenie vzorom, je pre človeka najjednoduchší spôsob ako sa veci nenútene naučiť.

 

Takéto vedenie má najväčší vplyv v mladosti, keď ešte nevieme porovnávať veci okolo nás, alebo ich vidíme prvý krát. Niekto nám povie, že toto je také a my nemáme skúsenosť, aby sme to analyzovali, alebo s niečím porovnali, tak sa to pre nás stane ako zákon - áno, tak to je. Niekedy nám táto skúsenosť, alebo tieto vedomosti zostanú navždy. Niekedy časom, keď sa dostaneme k podobnému "problému" začneme premýšľať, čo ak to tak nie je, čo ak je to úplne nejako inak? A tak si svoje zvyky a poznatky meníme.

 

Ako potom od rodičov zistiť aká bude naša budúcnosť? Naši rodičia, či už chceme, alebo nie, sú našimi vzormi. Väčšinu vecí, ktoré robíme si niekedy ani neuvedomujeme, proste ich robíme a už ani nevieme prečo.

 

Určite ste počuli historku, ako manžel vraví pri večeri manželke prečo má zvyk odkrajovať z klobásy obe konce. Tak jej vraví: "Prečo z tej pečenej klobásy odkrajuješ vždy obe konce?" Manželka na to odpovie: "Robila to takto moja mama a to robila zase jej mama." Tak zavolajú babke a opýtajú sa prečo mala vo zvyku odkrajovať oba konce. Babka odpovedala: "Pretože som malá majú panvicu."

To je pekný príbeh o tom, ako môžu veci fungovať bez zmyslu či sú, alebo nie sú správne.

 

Niekedy sa určite stretneme aj s tým, že deti robia úplný opak ako robia ich rodičia. Väčšinou je to preto, že keď sme už začali samostatne premýšľať, tak sa nám to vedenie vzorom, resp. ich životné učenie nezdalo správne. Alebo či svojich rodičov máme, alebo nemáme radi. Keď sme v mladosti videli, ako rodičia veľmi šetria a neužívajú si peniaze, tak môžeme v dospelosti robiť buď to isté, alebo práve naopak, budeme peniaze veľmi rýchlo utrácať.

Keď sa vaši rodičia hádali a vy ste to videli, v budúcnosti sa môžete správať rovnako ako oni, alebo práve naopak, dali ste si záväzok, že vy budete k svojim deťom a k svojmu partnerovi iní.

 

Aké zvyky majú vaši rodičia? Aký postoj majú k peniazom, k úspechu, k láske, k životu? Ak si úprimne odpovieme na tieto otázky, pochopíme, prečo je naša osobnosť taká a náš život taký. Pretože títo ľudia nás formovali.

 

Ktoré vlastnosti preberieme a ktoré úplne prevrátime naopak sa nedajú jednoznačne vybrať. Týmto článkom to ani nechcem hodnotiť, chcem len, aby ste sa zamysleli nad tým, akí sú vaši rodičia a akí ste vy. Možno sa pristihnete, že ste v mnohých veciach rovnakí, alebo práve naopak úplne odlišní.

 

Opäť som nenapísal žiadnu múdrosť, chcel som vám len dať dôvod na ďalšie premýšľanie, prečo ste takí, akí ste. Pretože ak chceme vytvárať svoj život podľa našich predstáv, najprv musíme pochopiť sami seba, prečo sa tak správame, prečo sa tak rozhodujeme. Až keď zistíme akí v skutočnosti sme, máme možnosť byť šťastní, užívať si svoj život a vytvárať si svoju vlastnú budúcnosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?