Môžeme dosiahnuť lepšie výsledky ako experti?

Autor: Tomáš Kostovčík | 26.12.2011 o 16:21 | (upravené 26.12.2011 o 16:31) Karma článku: 3,97 | Prečítané:  711x

Určite sa aj vám stalo, že ste vyskúšali nejaký šport, alebo nejakú vec a podarilo sa vám dosiahnuť excelentný výkon. Pri porovnaní s expertom ste dosiahli lepší výkon ako on. Čo sa pri takých udalostiach vraví? Šťastie začiatočníka. Dlho som nad tým premýšľal, lebo mi tam to slovo šťastie a náhoda nedáva zmysel. Prišiel som na celkom jednoduchú vec.

 

A tou je, že experti v nejakej oblasti sa dostanú do stereotypu a väčšinu vecí robia už iba ako rutinu. Nepremýšľajú čo robia. Dlhé roky pracujú na tom istom, tak isto a preto ich výsledky nemôžu byť iné. Potom príde "obyčajný" človek, urobí veci inak a dosiahne nadpriemerné výsledky.

 

Čítal som jednu štúdiu o šachistoch a obyčajných ľuďoch, ktorí šach nikdy nehrávajú. Štúdia pozostávala v tom, že výskumníci rozostavali šachové figúrky na plochu v rôznych šachových pozíciách. Potom si mali šachisti aj obyčajní ľudia vybaviť postavenie figúrok. Šachisti si vybavili všetky pozície 100%. Obyčajní ľudia si vybavili len niečo okolo 50%. Potom výskumníci opäť rozložili šachové figúrky, ale tak aby zo šachového hľadiska nedávali zmysel. To znamená, figúrky boli náhodne položené na šachovnici. Vo výsledku sa stalo to, že obyčajní ľudia opäť pri vybavovaní si figúrok dosiahli približne 50% úspešnosť. Na čo však šachoví experti dosiahli len niečo viac ako 50% úspešnosť vybavenia postavenia figúrok.

Výskumníci z toho usúdili, že experti si v prvom prípade zapamätali rôzne šachové pozície, ktoré už kedysi videli. Takto si ich vedeli jednoducho vybaviť. Ich dlhodobé skúsenosti im pomohli pri zapamätaní postavenia figúrok, ktoré dávali zmysel. Ak už však figúrky boli náhodne porozhadzované po šachovnici, nemali si experti s čím spojiť postavenie figúrok a preto ich vybavenie nebolo 100 %-tné.

 

To je príklad toho, ako experti v nejakej oblasti nemusia vždy vyhrať a dosiahnuť najlepšie výsledky. Ak sa zmení situácia, zmení sa pohľad na vec a aj expert sa zrazu stáva obyčajným amatérom..

 

Koľko krát sa vám stalo, že vás nejaká udalosť zaskočila? Boli ste v obchode a chceli ste sa opýtať predavačky na niečo. Tá vám hrubo odvrkla a vy ste zostali stáť a nič ste nepovedali. Po chvíli nás napadne množstvo "slov", ktoré by sme jej mohli povedať, no v tom momente sme zostali ticho. To je príklad toho, ako sme zaskočení, pretože naše očakávania boli iné. Len drobná zmena nás vyviedla z rovnováhy.

 

Okej, ale čo si z toho môžeme zobrať? 2 veci.

Ak sme experti v nejakej oblasti (napr. v práci), mali by sme o svojej práci viac premýšľať, prečo robíme toto tak a nie inak. Prečo dosahujeme také výsledky a ako môžeme dosiahnuť lepšie. Je dobré si položiť niekedy otázku: "Je toto, čo robím efektívne?" "Ako môžem dosiahnuť lepšie výsledky?"

Ak sme "obyčajní" ľudia a chceme v nejakej oblasti byť experti, je to dobrá správa práve pre to, že ak sa začneme niečo učiť a budeme sa pritom učiť od expertov a dodávať k tomu naše vlastné nápady a myšlienky, môžeme dosiahnuť nadpriemerné výsledky. Ak budeme našim laickým prístupom pristupovať k práci expertov, môžeme vecami, pri ktorých by oni boli zaskočený zlepšiť výsledky. Prečo majú v spoločnosti Apple testovacie oddelenie plné počítačovo negramotných ľudí? Pretože vidia to, čo experti nie.

 

Čo je však veľmi dôležité, aby sme sa nedostali ako experti do rutiny a robili veci už len zo zvyku. Pretože zvyk zabíja kreativitu a lepšie výsledky.

 

" Ak chceme niečo v našom živote zmeniť, musíme zmeniť svoje myslenie."

 

Napadlo vás niekedy, keď šoférujeme a prídeme k semafóru, že teraz mám stlačiť spojku, vyhodiť rýchlosť a šliapnuť na brzdu? Ak sme začínajúci šofér, tak nám to pár krát pripomenie inštruktor, alebo rodič. Ak už jazdíme dlhšiu dobu, vôbec nad tým nepremýšľame, jednoducho to urobíme. Okej, možno pri šoférovaní sa nepotrebujeme až tak zlepšovať. Pre presunutie z jedného miesta na druhé predsa nepotrebujeme ovládať spaľovanie motora.

 

Ako často sa nám však stáva, že nad bežnými vecami uvažujeme?

Najdôležitejšie veci ako naša práca, vzťahy, zdravie, berieme ľahostajne. Veď to všetko chce čas. Je však čas to správne, na čo by sme mali čakať, aby sme dosiahli tie správne výsledky?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?