Zlatá stredná cesta, alebo všetko s mierou

Autor: Tomáš Kostovčík | 15.1.2012 o 16:54 | Karma článku: 3,35 | Prečítané:  663x

Nedávno som čítal knihu Norbiho tajomstvo. Je to kniha o chudnutí, o zdravom životnom štýle. Zaujala ma Norbiho myšlienka: "nezakazujem žiadne jedlo, je však dôležité čas kedy ho jete". Striktne nezakazuje pri chudnutí nič. V tomto s ním súhlasím a taktiež z toho môžeme odvodiť postoj k názorom, ktoré si môžeme prečítať v knihách o osobnom rozvoji. Nesmieme myslieť na negatívne veci, nesmieme pozerať televízor, nesmieme sa stretávať s negatívnymi ľuďmi. Čo ak nám aj tieto veci pomáhajú?

V mnohých knihách o osobnom rozvoji som sa dočítal, že ak chce človek uspieť, musí vypnúť televízor. Televízia je požierač času. Niekedy to zachádzalo až do názoru - vyhoďte televízor z domu. Aj keď televízia ponúka množstvo negatívnych správ a tiež zbytočností, zabíja čas, nie som striktne proti pozeraniu televízie. Preto mi aj tieto výroky z týchto kníh nesedia. Veď televízia ponúka aj zábavné, alebo náučné programy. Dokonca aj niektoré filmy v nás vyvolávajú príjemné pocity a po ťažkom dni je fajn pozrieť si niečo na uvoľnenie. Nie je asi duševne prospešné sedieť pri nej každý večer, ale ak to má zmysel, prečo nie.

 

Je dobré sústrediť sa na tie dobré veci a tie negatívne úplne vyhodiť zo života. To mi tiež veľmi nesedí. Ak by neboli negatívne veci, ako by sme vedeli oceniť tie pozitívne? Bez tých zlých by sme predsa nevedeli oceniť tie dobré. Ak by nebol dážď, nevedeli by sme oceniť slnko. Ak by nebola nenávisť, nevážili by sme si lásku. Ak by sme okolo seba nevideli smrť, nevážili by sme si život.

 

Asi je správne tvrdenie, že všetko zlé je na niečo dobré.

 

Dá sa potom povedať, kde sa nachádza ten správny stred? Tá zlatá stredná cesta? Najlepší spôsob je asi ten najjednoduchší - vyskúšať to a nájsť si to správne.

 

"Každý zážitok je taký, aký je. Myslenie z neho spraví dobrú, alebo zlú skúsenosť. Dážď nám môže pokaziť výlet do prírody, ale môže nám pomôcť objaviť múzeum, kam by sme za iných okolností nikdy nešli. Podľa toho, ako sa k situácii postavíme, môžeme ju vnímať ako problém, alebo ako výzvu. Preto by sme sa mali neoblomne pokúšať zachovať k veciam otvorený postoj, prípadne vytvárať stále nový."

 

Nie je dobré pozerať celé večeri televíziu a púšťať si do hlavy negatívne správy. Taktiež však asi nie je dobré vyhodiť televízor z domu. Ak prestaneme na určitý čas pozerať televízor, po čase prídeme na to, že nám až tak nechýba. Pozrieť si niekedy dobrý film, ísť do kina nie je žiadny hriech, ale celkom dobrý relax.

Obklopiť sa len negatívnymi ľuďmi a vecami nie je správne. Ak niečo vidíme často, začneme sa podľa toho správať. Keď si uvedomíme, že tieto veci nie sú správne, tak môžeme oceniť tie dobré veci a vieme aký je medzi nimi rozdiel. Negatívnym príkladom vidíme ako sa veci nerobia správne. Takto sa môžeme nad sebou zamyslieť, či sa my náhodou nesprávame v niektorých situáciách nesprávne.

 

Aby sme sa ako ľudia posunuli vpred musíme vedieť rozlišovať medzi dobrým a zlým, medzi tým, čo nám pomáha a medzi tým čo nás ťahá dole. Ak sa sústredíme len na dobré veci, budeme pozerať len na jednu stranu sveta, môže sa stať, že po čase prídeme na to, že to v skutočnosti nie sú tie správne veci, ktoré sme chceli.

 

Prajem vám veľa úspechov v hľadaní tej správnej cesty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?