Vysoká škola: áno alebo nie?

Autor: Tomáš Kostovčík | 29.1.2012 o 13:27 | Karma článku: 8,86 | Prečítané:  3120x

Niekedy sa dostanem k článkom kde autori píšu svoj názor na vysoké školy. Keďže sa do diskusie sem tam pripojím, napíšem môj pohľad na to, či je vysoká škola dobrý nápad, alebo práve naopak, stratou času. Možno sa nad niečím zamyslíte a inšpiruje vás to. Berte to však iba ako môj názor. To čo platí pre mňa, nemusí platiť pre všetkých.

 

Väčšinou sa v článkoch autor vyjadruje podľa toho či sám absolvoval vysokú školu. Tí čo ju majú, obhajujú vysokú, a práve naopak tí čo nemajú, obhajujú skôr to, že vysoká škola je stratou času.

 

V druhom prípade, keď autor nie je vysokoškolský absolvent sú odpovede podložené príkladmi najbohatších ľudí na svete, ktorí dosiahli extrémny úspech a nemajú vysokú školu. Michael Dell, Walt Disney, Henry Ford, Steve Jobs, Bill Gates, je len zopár mien ľudí, ktorí nedokončili vysokú školu, ale zažili obrovský osobný úspech. To je fakt.

Fakt je aj to, že len veľmi málo ľudí si prečíta životopisy týchto ľudí a zistia prečo dosiahli úspech. Možno ste už čítali knihu "Výnimoční" od Malcolma Gladwella. Autor tejto knihy vysvetľuje prečo sa napríklad Bill Gates a Steve Jobs dostali na výslnie a dosiahli úspech. Obaja sa narodili okolo roku 56. Keď boli ešte deti obaja sa dostali k počítačom kde mali možnosť programovať. Obaja strávili 10 000 hodín programovaním a keď skončili strednú školu, mali dosť vedomostí zručností a nápadov, aby rozbehli firmy. V tejto dobe sa počítače ešte len začínali presadzovať na trh a tým pádom mohol niekto prísť s novými nápadmi a tak sa zrodila doba počítačov.

 

Napadlo niekoho, čo by sa s tými dvoma stalo, keby sa narodili o 10 rokov skôr? Počítače by pravdepodobne rozbehol niekto iný a oni by sa venovali inej oblasti a vysokú by absolvovali. Títo ľudia už od detstva vedeli čo chcú, mali jasnú predstavu, mali odmakaných 10 000 hodín programovania. Pre nich vysoká škola nemala zmysel.

 

Väčšina ľudí sa však v detstve nevenuje svojmu snu natoľko, aby už na strednej presne vedeli čo chcú. Taktiež niektoré povolania doslova vyžadujú aby sme mali vysokú školu, ako napríklad právnici, alebo lekári.

 

Na druhej strane je tiež veľa úspešných ľudí, ktorí vysokú školu majú. Svoj biznis rozbehli až po tridsiatke. Najprv pracovali v nejakej firme, kde sa vypracovali a s pomocou mentora a ďalšieho vzdelávania, sebarozvoja sa vypracovali a osamostatnili. Takýchto príbehov počúvame len veľmi málo, pretože to nie sú pekné príbehy, keď si človek musí svoje odmakať. A študovať celý život? To už vôbec nie!

 

Keďže ja osobne vysokú školu mám, prikláňam sa skôr k dôvodom prečo áno, ako naopak nie. Určite je mnoho dôvodov prečo neísť na vysokú školu, no tých pre ktoré ísť na vysokú sa po pár rokoch od môjho absolvovania objavilo až príliš veľa.

 

Tu sú 3 z tých najdôležitejších:

 

  • Nové kontakty: Na vysokej škole som sa spoznal s množstvom ľudí. Niektorí mi ukázali svoju predstavu o budúcnosti, svoje sny, svoje myšlienky a tým ma inšpirovali. Ako hovoril Dale Carnegie, od každého sa môžeme učiť. Ak by som na vysokej škole nebol, určite by som toľko ľudí nespoznal. Ľudia čo už dlhšiu dobru pracujú to vedia. Už nestretávajú nových ľudí, málokedy spoznajú niekoho nového. Život sa stáva stereotypom hlavne v medziľudských vzťahoch. Nové nápady, názory prídu vždy od nových ľudí.
  • Ľudia robia chyby: Niekedy ma zo skúšky vyhodili neprávom. Ako každý som si to vtedy pomyslel, že život nie je spravodlivý. Niekedy som však skúšku dostal ani neviem ako. Povedal som si vtedy, že život nie je spravodlivý? Nie. Aj učitelia sú omylní a urobia niekedy chybu. Raz nám život prinesie úspech aj bez toho, aby sme sa vôbec snažili, inokedy musíme drieť viac ako iní, aby sme vôbec prešli ďalej. Vysoká škola ma naučila, že život nie je spravodlivý.
  • Učiť sa, učiť sa, učiť sa: Sme odkázaní celoživotne sa vzdelávať. Ak chceme dosiahnuť úspech, musíme sa pravidelne venovať osobnému rozvoju vo svojej oblasti. Či tomu niekto verí, alebo nie, je to fakt. Vysoká škola je samoštúdium. To nás naučí, že ja sám si musím zobrať do rúk knihu a učiť sa, pretože záleží len na mne čo budem robiť v budúcnosti.

 

 

Ako vraví jedna štúdia, v Anglicku v roku 2010 bolo top 10 profesií také, ktoré ešte v roku 2004 vôbec neboli. Za 6 rokov sa tak zmenil trh, že 10 najlepších profesií dovtedy neexistovali. Ak sa nebudeme vzdelávať, kde budeme o ďalších 6 rokov my?

 

Takže odpoveď na otázku či vysoká škola áno, alebo nie, je, že všetko záleží od nás samotných. Ak vysoká škola je to, čo mi môže pomôcť v živote, je dobré tam ísť. Ak má človek jasnú predstavu, čo v živote chce robiť a vysoká škola na tento odbor nie je striktne požadovaná, tak ísť na vysokú asi nemá zmysel.

 

 

 

Ps: Dôvodov na vysokoškolské štúdium môže byť mnoho. Možno vás inšpiruje odpoveď môjho kamaráta, na otázku, prečo šiel na vysokú školu: "Prečo si nepredĺžiť mladosť ak sa to dá." :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?